Джаз.
Джаз (англ. jazz) - напрям у музиці, що виник на межі XIX- XX століть у США як синтез африканської та європейської культур.
Наприкінці XIX - початку XX ст. на півдні Сполучених Штатів Америки, у м. Новий Орлеан, виникла нова форма музичного мистецтва, яка синтезувала в собі африканську та європейську культури. Назва цього напряму - джаз, що з англійської означає «підбадьорливий вигук в афроамериканців».
Характерними ознаками музичної мови джазу спочатку були імпровізація й поліритмія, що ґрунтувалася на синкопованих ритмах (перенесенню наголосу з сильної долі такту на слабку), а також особливий комплекс прийомів виконання ритму - свінг (з англійської - «розкачування»). Троє або четверо виконавців, які зазвичай грають на тромбоні, трубі і кларнеті, «підлаштовувалися» під чіткий ритм, який відбивали ударні.
Джаз - жанр професійної музики, що виник на початку XX ст. в південних штатах США внаслідок взаємодії африканської та європейської танцювальної музики.
У основі джазу - жанри афроамериканської музики: спірічуелc та блюз.
Спірічуелс (з англ. «духовний, церковний») - це духовний хоровий гімн в афроамериканській спільноті, написаний переважно на біблійні сюжети.
Блюз на відміну від спірічуелса - сольно-пісенний жанр драматичного спрямування. У творах цього жанру відображаються особисті переживання, емоції та почуття людини.
Джазмен - музикант, який виконує джаз (який вміє імпровізувати).
Джаз-бенд -
великий джазовий оркестр.
Імпровізація (франц. improvisation, від лат. Improvises - непередбачений) - створення художнього твору (наприклад, музичного, поетичного, сценічного) в момент його виконання без попередньої підготовки. Музична імпровізація - історично найдавніший тип музикування.
Поліритмія - одночасне поєднання різних ритмічних малюнків.
Музичне
сприймання.
Ф. Сінатра. «Learnin the Blues»
Дж.
Герман. «Hello, Dolly!»
Дж. Гершвін. «Summertime»
Рей Чарльз, «Прощавай, Джек» («Hit the Road Jack»).
Рей Чарльз - відомий американський музикант, автор понад 70 студійних альбомів, один з найвідоміших у світі виконавців музики в стилях соул, джаз і ритм-енд-блюз.
Був нагороджений тринадцятьма преміями «Греммі», потрапив до залів слави рок-н-ролу, джазу, кантрі і блюзу.
Видатними виконавцями джазу були Луї Армстронг, Дюк Еллінгтон, Гленн Міллер та інші.
Луї Армстронг, «Відпусти мій народ» («Lets my pеoplе go»)
Оркестр Гленна Міллера, «In the Mood»
Поцікавтеся про творчий і життєвий шлях відомого піаніста, аранжувальника, композитора, керівника оркестру, представника джазового мистецтва Едварда Кеннеді («Дюка») Еллінгтона.
Послухайте джазові композиції у виконанні оркестру Дюка Еллінгтона. Схарактеризуйте стильові особливості виконання.
Дж. Гершвін, Рапсодія у блюзових тонах для фортепіано з оркестром («Rhapsody In Blue»)
Американський композитор Джордж Гершвін вважав, що його «Рапсодія у блюзових тонах», або «Рапсодія у стилі блюз», хоч і написана у доказовому стилі, однак є серйозною музикою. Головна ознака цього твору - імпровізаційність, яку він запозичив у джазових музикантів, поєднується з принципами розвитку європейського класичного симфонізму. Цей стиль в музиці отримав назву симфоджаз.
Симфоджаз - стильовий різновид джазу; поєднання жанрів легкої та симфонічної музики.
Виконання пісні.
«Хуртовина»
(слова М. Сингаївського, музика М. Катричка).
Спробуйте виконати власну імпровізацію на мелодію приспіву
під ритмічні клацання руками. Зімпровізуйте мелодію в джазовому стилі.